“Urbane šume – zelena pluća grada”, naziv je 4. stručnog skupa o urbanom šumarstvu koji se održava u Zadru. Prilika je to za razmjenu iskustava i informacija te isticanje važnosti zelenila za stanovništvo, rekao je Vinko Paulić sa Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu:
“Mogli smo to primijeniti za vrijeme pandemije kada je ljudima nedostajalo zelenila i boravka na otvorenom. Društvena svijest o značaju zelenih površina postaje sve veća. Na tome treba i dalje raditi, zato i održavamo ovaj skup kako bi se istakla važnost urbanih šuma te kako bi se razmijenila iskustva i znanja”.
Osvrnuo se i na sve veću izgradnju u gradovima i nepostojanje jasno definiranih oblika zelene površine koja ju mora okruživati:
“Možemo i sami vidjeti da toga nedostaje. Zbog toga smo nekada i tužni, a mi sa naše stručne strane nastojimo te stvari pokrenuti i ispraviti. Mislimo da se to definitivno može popraviti. Svaka sredina ima svoju priču i to treba gledati u lokalnom kontekstu”, rekao je Paulić.
Kaže i kako je 49 posto površine u Hrvatskoj pod šumama no problem je nedovoljno održavanje postojećih šuma. Izazova je puno, a jedan od najvećih problema je otpad – istaknuo je upravitelj Šumarije Zadar, Mislav Maršić:
“Suočavamo se s tim iz dana u dan. Na godišnjoj razini preko tisuću tona otpada pokupimo iz šireg gradskog područja i optremimo na deponije. Dakle, to je 6 tisuća tona u zadnje četiri godine i to je ogroman problem. Riječ je o vrijednosti radova preko pola milijuna kuna. Bilo bi nam puno draže da smo ta sredstva uložili u nove parkovne prostore, igralište, protupožarne prometnice i nova pošumljavanja. No, nažalost mi se bavimo saniranjem posljedica dok su uzroci još uvijek problematični”, kaže Maršić.
Upravo se zato proaktivnim pristupom – uređenjem staza i dječjih igrališta, želi educirati stanovništvo da stvori novi pogled na šume i shvati da sve što bace u šumu, bacaju sami sebi. Maršić ističe kako je šire područje grada Zadra dosta bogato šumskim kompleksima koji bi se mogli primijeniti u svrhu urbanog šumarstva:
“U tom pravcu smo krenuli već sa prostorom Muspastana gdje smo aplicirali projekt uređenja pounce staze, trim staze i dodatne sadržaje. Pokazalo se jako dobro i vjerujem da u tom pravcu možemo ići i dalje”, kaže Maršić.
Gradonačelnik Branko Dukić rekao je kako se skup poklopio sa nastojanjima Gradske uprave da se Zadar oplemeni novim zelenim površinama:
“Od novog naselja Bokanjac koje će imati uređene cisterne koje se pretvaraju u zelene površine do uređenja vodosprema. Krećemo i s kupnjom terena, državnog zemljišta koje želimo također pretvoriti u zelenu površinu odnosno sportsko-rekreacijsku zonu. Naravno, idemo i prema samoj rivi gdje ćemo po završetku rekonstrukcije urediti i zelenu površinu”, rekao je Dukić.